۱۰۴
تعداد بازدید: ۱۵۹۱۲
پنجشنبه ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۵
چرا سال اقتصاد مقاومتی؟ امسال نیز چون 22 سال گذشته شعار سال توسط مقام معظم رهبری انتخاب و ابلاغ گردید وجه این نام گذاری ناظربه بهبود و تعالی فرایند حرکت کشور در سطح کلان است ، از دیدگاه راهبردی ، این نامگذاری نیم نگاهی به گذشته و نیم نگاهی به وضعیت موجود و آینده دارد بدیهی است اولویت یک مسئله در بین مسائل ، آن رابه موضوع و ذهنیت اصلی تبدیل می کند لذا ایشان می فرمایند : «به گمان من مسئله اقتصاد در اولویت اول است یعنی وقتی انسان نگاه می کند در میان مسائل اولویت دار از همه فوری تر و نزدیک تر مسئله اقتصاد است»

چرا سال اقتصاد مقاومتی؟

امسال نیز چون 22 سال گذشته  شعار سال توسط مقام معظم رهبری انتخاب و ابلاغ گردید  وجه این نام گذاری ناظربه بهبود و تعالی فرایند حرکت کشور در سطح کلان است ، از دیدگاه راهبردی ، این نامگذاری نیم نگاهی به گذشته و نیم نگاهی به وضعیت موجود و آینده دارد بدیهی است اولویت یک مسئله در بین مسائل ، آن رابه موضوع و ذهنیت اصلی تبدیل می کند لذا ایشان می فرمایند : «به گمان من مسئله اقتصاد در اولویت اول است یعنی وقتی انسان نگاه می کند در میان مسائل اولویت دار از همه فوری تر و نزدیک تر مسئله اقتصاد است»

در این باره چند نکته قابل توجه است:

1-اصلاح امور اقتصادی بدون ملاحظه سایر امور اجتماعی ، سیاسی و حقوقی امکان پذیر نیست بنابراین مخاطب شعارامسال در درجه نخست ژنرال های حوزه اقتصاد هستند ولی سایر بخشهای خصوصی ونیمه دولتی که سرمایه های زیادی در اختیار دارند نیز مسئول هستند، از مباحث تبیینی گرفته تا الزامات اصلی و تبعی اصلاحات امور اقتصادی از ضرورتهای اقدام و عمل در این حوزه است.تلقی درست وواحد ازاقتصاد مقاومتی ودوری از اختلاف وکشمش بخصوص در سطخ بالای مدیریتی کشور از الزامات حتمی اجرای اثر بخش آن است.

2-حوزه اقتصاد در مقایسه با سایر حوزه ها از فقربا خصوصیات اقدام نظام مند ، هماهنگی راهبردی ، مشارکت مردمی و ..رنج برده است بگونه ای که بعد از 37 سال از  پیروزی انقلاب اسلامی ، نظام بانکداری ما توسط یک فقیه ارجمند ونو اندیش ربوی معرفی شده و حقوق کارمندان چنین بانکهایی حرام می شود بررسی چرایی این مسئله فرصت دیگری می طلبد ولی آنچه الان تاکید می شود اینکه ضریب آسیب پذیری ما در حوزه اقتصاد افزایش پیدا کرده بگونه ای که در محاسبات دشمنان و رقبا در مبارزه و رقابت با ما تعیین کننده شده است.

3- نقش افتصاد و تاثیر آن در سایر بخش ها قابل مزاح و فرعی پنداری نیست ، اقتصاد نقش پیکری را دارد که حاوی روح و محتوا است، ماهیت و روح جامعه اسلامی که اعتقاد به تمامیت اسلام و مذاهب است ، برای حفظ و توسعه وتاثیرگذاری نیازمند پیکر قوی است بنابراین ثروت سازی و اقدام به ثروت در ساخت و توسعه جامعه امری بدیهی است.

4-اقتصاد مقاومتی که در جای خود نیازمند تبیین در سطوح مختلف جامعه از صدر تا ذیل است ، نسخه ای است برای گذر از شرایط شکننده و راههایی است برای مقاوم سازی اقتصاد با رویکردهای بومی و مردمی و استفاده از دانش و تجربه جهانی ، تا امید دشمن در آسیب رسانی به ایران محقق  نشود.

5-اقتصاد مقاومتی نافی بهره مندی از ظرفیتهای جهانی از جمله سرمایه گذاری خارجی نیست لیکن مکانیزم این بهره مندی بایستی به تقویت اقتصاد ملی منجر شود وتجربیات ارزشمندی به کشور منتقل گردد.

6-گرچه طرحهای کلان و اساسی و درازمدت در نگاه راهبردی جای خود دارد لیکن حقیقت این است که در شرایط فعلی اقتصادی و کسب و کار و سیل عظیم بیکاری،  بایستی راههای میان بر و خلق طرح های زودبازده و ایجاد کارگاههای کوچک محلی و خانگی در دستور کار قرار گیرد.
7-اقتصاد رابطه معنی داری با فرهنگ کار و اخلاق، الگوی مصرف ، رعایت بهره وری و حقوق مردم دارد گزاف نگفته ایم اگر در حوزه اقتصاد توفیقات می داشتیم امروز شاهد امتیاز دادن به دشمنان بی رحم خود نبودیم.

8-اگر می خواهیم در آینده گلهای بیشتری به دشمن بزنیم یا حداقل گل های زیادی نخوریم و از آثار شوم ضعف ورنج  اقتصادی دربخشهای فرهنگی ، اخلاق ، بیکاری جوانان ، اقتصاد خانواده بکاهیم اقتصاد مقاومتی را دریابیم و به الزامات آن بخصوص درمبارزه با رانت و فساد و اصلاح امور اداری کوشا باشیم.

آخرین اخبار
پیام تسلیت رهبر انقلاب اسلامی در پی درگذشت شهادت‌گونه رئیس‌جمهور و همراهان گرامی ایشان

پیام تسلیت رهبر انقلاب اسلامی در پی درگذشت شهادت‌گونه رئیس‌جمهور و همراهان گرامی ایشان

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی شهادت حجت‌الاسلام والمسلمین سیّدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور اسلامی ایران، دکتر امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین آل‌هاشم نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی، دکتر رحمتی استاندار آذربایجان شرقی و همراهان گرامی ایشان در سانحه هوایی را تسلیت گفتند.
پیام تسلیت دبیر عالی جامعه روحانیت مبارز در پی شهادت رییس جمهور کشورمان و همراهانش

پیام تسلیت دبیر عالی جامعه روحانیت مبارز در پی شهادت رییس جمهور کشورمان و همراهانش

حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی دبیرعالی جامعه روحانیت مبارز در پیامی شهادت رییس جمهور کشورمان و همراهانش را تسلیت گفت.
پیام تسلیت رییس جامعه روحانیت مبارز در پی شهادت آیت الله رئیسی و تیم همراه

پیام تسلیت رییس جامعه روحانیت مبارز در پی شهادت آیت الله رئیسی و تیم همراه

آیت الله موحدی کرمانی رئیس جامعه روحانیت مبارز در پیامی شهادت آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور و جمعی از خدمتگزارن نظام را تسلیت گفت.