۳۰۰
تعداد بازدید: ۱۵۸۱
دوشنبه ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۰
در اساسنامه جامعه روحانیت مبارز هدف این مجموعه این‌گونه عنوان شده است: جامعه نهادی روحانی، انقلابی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، مردمی، مستقل و فراجناحی است که به منظور حفاظت از اصول و ارزشهای اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند.

شرح مختصری درباره جامعه روحانیت مبارز

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، به رهبری مرجع بزرگ جهان تشیّع، حضرت امام خمینی (رضوان الله علیه)، بارقه امیدی در دل ملل مستضعف و آزادی‌خواه جهان درخشید. این انقلاب به فضل الهی و به رغم تمام توطئه ها و دشمنی ها رو به گسترش است تا زمینه‌ساز قیام جهانی حضرت بقیه الله الاعظم (ارواحنا فداه) باشد. انقلاب ما نماد خواست تغییر از سوی مردم بود؛ خواستی که هویت جویی بر مبنای تعالیم اسلام ناب، آن را شکل می‌داد. روحانیت آگاه شیعی که در همه خیزش ها و جریان های اصیل دینی_مردمی، پیشرو بوده و غالباً نقش راهبری داشته است در انقلاب اسلامی نیز یک بار دیگر به رسالت الهی خود عمل کرد و در کنار وظیفه مرسوم تبلیغی نقش راهبری خود را نیز به خوبی ایفا کرد.

هدف از تشکیل جامعه روحانیت مبارز

جامعه روحانیت مبارز نهادی فرهنگی، سیاسی و اجتماعی است که با هدفی دینی و به منظور پیگیری دستاوردها و پاسداری از آرمان‌های انقلاب اسلامی شکل گرفت و نقشی جریان‌ساز و غیرقابل انکار در خط‌دهی به نیروهای متعهد و انقلابی، پیش و پس از پیروزی انقلاب داشته است. توجه به تاریخچه تشکیل و فعالیت این نهاد روحانی، نشان دهنده نقش تعیین کننده آن است.

اعضای موسس

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، جامعه روحانیت مبارز با اندیشه والا و همّت و اخلاص جمعی از بزرگان تاریخ معاصر، فعالیت خویش را تداوم بخشید. موسسان شهید آن، حضرات آیات و حجج اسلام آقایان استاد مطهری، دکتر بهشتی، دکتر باهنر، محلاتی، شاه آبادی (رضوان الله علیهم اجمعین) و برخی مرحومین حضرات آیات و حجج اسلام موسوی اردبیلی، مهدوی کنی، هاشمی رفسنجانی، انواری، زنجانی، غیوری و ایروانی و خسروشاهی (قدّس‌سرّهم) و بزرگواران در قید حیات آیت الله العظمی خامنه ای و حضرات آیات و حجج اسلام موحدی کرمانی، امامی کاشانی، مجتهد شبستری، ناطق نوری و روحانی هستند. از مرور این نام ها پیداست که کانون این تشکل را مصلحان و اندیشمندانی روحانی تشکیل می‌دهند که پیشینه علمی و عملی و حسن شهرت و فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی آنان گواه صداقت شان است. «تلاش برای تحقق ارزش های اسلامی»، «دفاع همه جانبه از نظام جمهوری اسلامی» و «تبعیت و حمایت از ولایت فقیه» از اهداف و راهبردهای بنیادین و کلان جامعه روحانیت بوده است.

در اساسنامه جامعه روحانیت مبارز هدف این مجموعه این‌گونه عنوان شده است: جامعه نهادی روحانی، انقلابی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، مردمی، مستقل و فراجناحی است که به منظور حفاظت از اصول و ارزشهای اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند.