۳۲۶
تعداد بازدید: ۱۱۰۱
دوشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰
آیت الله اعرافی خطاب به پاپ:
مدیر حوزه های علمیه ضمن ارسال نامه ای خطاب به پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان، گفت: برای برقراری صلح و آرامش در سرزمین مقدس فلسطین قدم بردارید.

به گزارش روابط عمومی جامعه روحانیت مبارز، آیت الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه در پی جنایات رژیم صهیونیستی نامه‌ای به پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان نوشت.

متن این نامه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

لَقَد أَرسَلنا رُسُلَنا بِالبَیِّناتِ وَأَنزَلنا مَعَهُمُ الکِتابَ وَ المیزانَ لِیَقومَ النّاسُ بِالقِسطِ (الحدید: ۲۵)

عالی‌جناب پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان

با سلام و احترام

عالی‌جناب! ضمن قدردانی و تمجید از قدم‌های مؤثری که حضرتعالی در مسیر تعامل ادیان الهی و همکاری و همزیستی پیروان آن‌ها در راستای برقراری عدالت، صلح و انجام وظایف الهی برداشتید، از محضر جنابعالی تقاضا داریم با توجه به جایگاه معنوی و رهبری دینی خویش قدم دیگری در راستای برقراری صلح و آرامش در یکی از مقدس‌ترین و الهی‌ترین سرزمین‌ها بردارید.

بیت‌المقدس یا همان اورشلیم همواره نمونه‌ای مثال‌زدنی از همزیستی مسالمت آمیز میان پیروان ادیان الهی بوده است. سرزمینی که در آن پیروان ادیان ابراهیمی همواره در صلح، صفا و صمیمیت در کنار یکدیگر زیسته‌اند و در فعالیت‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی و آموزشی با یکدیگر مشارکت داشته‌اند.

اما متأسفانه مدت‌هاست، صلح از این سرزمین رخت بسته و جای خود را به زیاده‌خواهی، انحصارطلبی، تجاوز، ظلم و نسل‌کشی داده است. زیر سایه این تجاوزات، فجایع انسانی زیادی رخ داده و ظلم‌های بی شماری نسبت به ساکنان اصلی آن اعم از مسلمانان و مسیحیان این منطقه روا شده است. رژیم صهیونیستی به طور غیرقانونی در این سرزمین شکل گرفته است. تجاوزات این رژیم غاصب و نژادپرست موجب آواره شدن میلیون‌ها فلسطینی از سرزمین مادری‌شان گشته است.

بیش از هفتاد سال است که خداپرستان فلسطینی از حداقل حقوق انسانی نیز برخوردار نیستند. سرزمین فلسطین به ویژه کرانه باختری و قدس شریف برخلاف معاهدات بین‌المللی اشغال شده و سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی هم نسبت به این نقض آشکار حقوق انسانی عکس‌العملی نشان نمی‌دهند. از زمان اشغال فلسطین تاکنون همه این جنایت‌ها جلوی چشم جهانیان و با حمایت قدرت‌های بزرگ جهانی از طرف رژیم صهیونیستی اتفاق می‌افتد.

اکنون و به دنبال زیاده خواهی جدید صهیونیست‌ها و تلاش برای پاک سازی نژادی در قدس شرقی و غصب منازل فلسطینیان، آتش جنگ در این منطقه دوباره شعله‌ور شده و درگیری‌ها بالا گرفته و غیرنظامیان بی‌گناه زیادی از کودکان و زنان فلسطینی کشته و مجروح می‌شوند، این نیاز احساس می‌شود که همه آزادی خواهان و عدالت طلبان، به ویژه رهبران ادیان در راستای حمایت از مظلوم، نفی ظلم و برقراری صلح واقعی اقدام کنند. مسلّماً راه‌حل‌هایی که صرفاً منجر به آتش‌بس محدود و یا تأمین منافع یک طرف نزاع می‌شوند بهترین راه حل‌ها نیستند، بلکه تعیین سرنوشت و حاکمیت فلسطین باید توسط ساکنان حقیقی آن و به روش‌های دیپلماتیک و برگزاری رفراندوم در میان ساکنان اصلی فلسطین مبتنی بر دکترین و منطق انتخابات آزاد، آزادی، استقلال، برادری، برابری، کرامت انسانی و عدالت، همان راه حل مطلوبی است که نظام جمهوری اسلامی و حوزه‌های علمیه داعیه دار آن می‌باشند.

نقش رهبران دینی در حمایت از مظلومان و احقاق حقوق پیروان ادیان مختلف و صیانت از جان و مال و عرض آنان به ویژه در برابر جنایت‌های گروه‌های تروریستی داعش برگ درخشانی از تأثیرگذاری مصلحان در دنیای کنونی است و انتظار آن است که این تجربه موفق در مورد ملت مظلوم فلسطین هم تکرار شود.

مسأله امروز فلسطین نیز برای رسیدن به ساحل آرامش، هدایت رهبران دینی علی‌الخصوص حضرتعالی را، با توجه به جایگاه مهمی که دارید، می‌طلبد.

خداوند شما را در انجام این رسالت الهی یاری بفرمائید.

علیرضا اعرافی

مدیر حوزه‌های علمیه ایران