۴۹۷
تعداد بازدید: ۲۶۰۳
سه‌شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱
دبیرعالی جامعه روحانیت مبارز:
دبیرعالی جامعه روحانیت مبارز با بیان اینکه تاسیس حوزه علمیه قم یکی از حوادث مهم تاریخ معاصر است گفت: این اقدام نه تنها برای تشیع، جامعه شیعی و روحانیت، بلکه برای ایران اتفاقی فوق‌العاده‌ و نقطه عطفی بوده‌است.

به گزارش روابط عمومی جامعه روحانیت مبارز و به نقل از خبرگزاری ایرنا، حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی روز یکشنبه در گردهمایی مراکز اسنادی و تاریخی، ویژه یکصدمین سالگرد تاسیس حوزه علمیه و بزرگداشت حاج شیخ عبدالکریم حائری در سالن اجتماعات مرکز اسناد انقلاب اسلامی قم، همچنین افزود: تشکیل حوزه علمیه، نقش تعیین کننده‌ای در تحول‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور رقم زد.

وی در ادامه افزود: فراتر از تشکیل حوزه‌ علمیه، وقوع انقلاب اسلامی، تحول‌های بزرگ منطقه‌ای و بین‌المللی را ایجاد کرد و باعث یک نگاه و رویکرد و یک آثار متمایزی از روال جاری حرکت بشر در تاریخ معاصر شد، که در جای خود حائز اهمیت است.

رئیس مرکز اسناد انقلاب همچنین بیان داشت: ما به موضوع انقلاب اسلامی به فراخور پرداخته‌ایم، البته آن هم نه به کفایت، حوادث جاری نشان داد، در انتقال مفاهیم ارزش‌های انقلاب آنچنانکه باید وظیفه خود را انجام نداده‌ایم.

وی افزود: امروز نسل جدید با ابهام‌ها، برداشت‌ها و ذهنیت‌های متفاوتی با واقعیت‌های جامعه روبه‌رو است و برداشت‌های آن با وقایع و حقایق تاریخی خیلی فاصله دارد، این نشان‌دهنده آن است که آنچنانکه باید در انتقال واقعیت‌های تاریخی و محتوی و ارزش‌ها و آرمان‌های آن، کامیابی کامل را نداشته‌ایم.

پورمحمدی در ادامه تصریح کرد: اتفاق‌هایی که راجع روحانیت افتاد نیز نشان داد، در معرفی جایگاه روحانیت آنچنانکه باید تلاش درخور نداشتیم.

وی یادآور شد: این نوع اتفاقات حکایت از یک ابهام‌ها، سئوال‌ها و موضوع‌هایی است، که تصویر روشنی از آن، به ویژه در ذهن نسل جدید وجود ندارد، و این ایجاب می‌کند که یک بازگشتی نسبت به رفتار، تلاش‌ها و اقدام‌هایی که باید انجام می‌دادیم، داشته باشیم، تا ضعف‌ها و کاستی‌ها در انتقال مفاهیم و فهم مطالب را شناسایی کنیم.

رئیس مرکز اسناد انقلاب گفت: به هر حال این حوادث اتفاقیه آنچناکه باید و شاید در ذهن جاری جامعه ما حضور مناسبی ندارد.

 

تاسیس حوزه علمیه قم نقطه عطف تاریخ معاصر ایران است

 

پورمحمدی تاکید کرد: حاج شیخ عبدالکریم چون برای آینده تشیع در ایران احساس خطر می‌کرد، به قم مهاجرت کرد.

وی یادآور شد: برجستگی و شاخص بودن حضرت امام هم در هجرت اتفاق افتاده، قیام در راه خدا که با هجرت همراه شود، آثار و برکت‌های زیادی دارد.

وی همچنین حاج شیخ عبدالکریم حائری را نماد نظم توصیف کرد و گفت: حاج شیخ از همان ابتدای تاسیس حوزه، خواستار منظم بودن درس‌ها، حجره‌ها، شهریه‌ها و دفتر خروج و ورود سهم امام و مدیریت بخش‌های مختلف شد.

وی همچنین اهتمام به امور مسلمانان را از دیگر شاخص‌های حاج شیخ ذکر کرد و گفت: حاج شیخ فارغ از طلبه‌ها به زندگی شهروندان قمی هم بها می‌داد، و این نشان‌دهنده توجه روحانیت به معاش مردم است.

وی بیان کرد: حاج شیخ مسیر بحث‌های مختلف فراتر از فقه و اصول را در قم گشود و استادان کلامی و فلسفی و تفسیری را به این شهر دعوت کرد و قم محلی برای توسعه معارف گوناگون تشیع شد که آثار و برکت‌های آن را الان می‌بینیم.

گردهمایی مراکز اسنادی و تاریخی، ویژه یکصدمین سالگرد تاسیس حوزه علمیه و بزرگداشت حاج شیخ عبدالکریم حائری در قم برگزار شد.

عبدالکریم حائری یزدی مشهور به آیت‌الله موسس از برجسته‌ترین مراجع تقلید بود که آثار و اقدام‌های فراوانی را در جهت اعتلای اسلام انجام داد و با تاسیس حوزه علمیه قم و تربیت شاگردان برجسته‌ای همچون امام (ره) به رشد و بارور ساختن علوم دینی یاری رساند

وی پس از عمری تلاش و تحمل رنج و مشقت در ۸۴ سالگی در ۱۷ ذیقعده ۱۳۵۵ هجری به دیدار حق شتافت و در جوار حرم حضرت معصومه به خاک سپرده شد.

آخرین اخبار
فهرست نامزدهای شورای وحدت برای حوزه انتخابیه تهران اعلام شد

فهرست نامزدهای شورای وحدت برای حوزه انتخابیه تهران اعلام شد

شورای وحدت فهرست خود برای حوزه انتخابیه تهران در انتخابات مجلس شورای اسلامی را معرفی کرد.
دکتر بادامچیان رئیس ستاد انتخابات مجلس خبرگان شد

دکتر بادامچیان رئیس ستاد انتخابات مجلس خبرگان شد

حجت الاسلام و المسلمین پورمحمدی دبیر عالی جامعه روحانیت مبارز ، در حکمی دکتر اسدالله بادامچیان را به عنوان رئیس ستاد مرکزی ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری در جامعه روحانیت مبارز منصوب کرد.
اعلام فهرست سراسری نامزدهای جامعه روحانیت مبارز در انتخابات مجلس خبرگان رهبری

اعلام فهرست سراسری نامزدهای جامعه روحانیت مبارز در انتخابات مجلس خبرگان رهبری

فهرست سراسری نامزدهای جامعه روحانیت مبارز در انتخابات مجلس خبرگان رهبری مشخص شد.